Floridský pokles

Publikováno 08.01.2010 ve Florida Trend www.floridatrend.com

Espézetková tektonika

Je opravdu loňské zvýšení poplatků z prodeje speciálních poznávacích značek na vině poklesu příjmů z jejich prodeje?

Florida se desky Speciální licence
[Photo: Mark Wemple] 114 druhů speciálních espézetek státu Florida. Zvýšení poplatků z důvodu velké díry v rozpočtu

V roce 2009 je $ 3 miliardová díra v rozpočtu. Zákonodárci a státní orgány, včetně ministerstva pro bezpečnost silničního a motorových vozidel státu Florida, začali hledat způsoby, jak snížit náklady a vytvářet větší příjmy. Zákonodárci nakonec rozhodli, že díru částečně zalepí motoristé. Zvýšen byl poplatek za prodloužení řidičského průkaz, roční poplatek za registraci vozidla, poplatek za speciální espézetky. Zvýšení poplatků bylo podle zákonodárců přijatelnější, než zvýšení daní.

Poplatek se zvyšuje tedy i u neuvěřitelného počtu 114 speciálních espézetek Floridy . Od září 2009 motoristé, kteří například chtějí nápis na espézetce (jméno, sportovní tým, jméno nebo logo vysoké školy) museli zaplatit o 3 dolary více než dříve při prodloužení platnosti. Ti, kteří by nikdy neměli speciální SPZ, ale potřebují novou z důvodu konce její životnosti, zaplatí za novou 28 dolarů. Velká rána z předchozích 12 dolarů, nebo kdy znovuvydání bylo zdarma. (Všichni, budou nyní platit z 15 na 25 dolarů za speciální SPZ ve prospěch charity neziskové sponzora té oné speciální SPZ.

Od počátku roku 2010, v návaznosti na toto zvyšování poplatků, řada charitativních floridských charit zjistila pokles jejich příjmů právě z prodeje speciálních SPZ. Údaje DMV o prodejích nových emisí speciální espézetek hlásil 64% pokles. Nic však není černé nebo bílé. Některé charity hlasily poklesy tržeb a jiné z vyšších tržeb, které získaly na poplatcích rozjeli nové projekty. Obecně se však došlo k závěru, že zvýšení poplatků zabrzdilo tuto sféru pro neziskové organizace.

Výsledek je tedy tem, že DMV rozhodla šalamounsky a to tak, že snížila náklady pro motoristy rozšířením životnosti espézetky z 6 na 10let.

"Tento krok má svůj smysl a finanční profit je jasný." říká ředitel váboru pro legislativu Steven Fielder.

"Pro nás je levnější koupit malý žlutý štítek (doba platnosti/vydání), než abychom kupovali celou plechovou tabulku."

Tento krok je pro úřad úsporou 4 miliony dolarů ročně. Nyní motorista se svou šestiletou espézetkou uštří za nákup nové.

Bohužel, vyvoj ukazuje - že řidiči si raději podrží svoje staré SPZ a prodej speciálních (charitativních) z nových emisí bude klesat.

 

 

pokus o překlad: bELLa 2012

Více se v originále dočtete zde: https://www.floridatrend.com/law_article.asp?cName=Law%20and%20Government&rName=Capitol%20Trend&whatID=1&aID=53381

Kšeft, jakým jsou pro USA jejich License Plates (SPZ) je neuvěřitelný. Je obrovská škoda, že naši zákonodárci se více starají o svoje stále "málo plná" koryta a zřejmé "peníze", které se doslova válejí na ulici nejeví žádný zájem. Věřím, že i spousta našich neziskových organizací, sportovních klubu ap. - by si z velkého koláče, jakým speciální espézetky určitě jsou, ukousla slušný drobek. A o věčně "nenažraném" státu ani nemluvě.


podívejte se jaké spz mají naši političtí kmotři zde:americke-spz.webnode.cz/zajimavosti/textem/nasi-kmotri/