Americké espézetky

Jsou kříklavé i jednoduché. Jsou kýčovité i decentní. Především jsou ale krásné a     celosvětově nejen sběratelsky velmi oblíbené.

Před rokem ´89 v dobách temna byla americká espézetka snem asi každého řidiče, který jí záhlédl na dovolené nebo spíše v zahraničním časopise. Americká espézetka vlastně ztělesňovala touhu po svobodě. Dnes je ozdobou kdejaké garáže, sklepní dílničky, restaurace nebo kanceláře. Někdo si jí přiveze z dovolené jako památku na místa, která navštívil. Jiný si ji objedná přes internet , kamarádovi třeba k narozeninám.

Americká espézetka je pojem.

Každý stát unie má samozřejmě jinou. Shodné jsou pouze její vnější rozměry cca 350x150mm.

Pro sběratele je zajímavé i to, že v USA se vyžadovala pravidelná periodická obměna. Bohužel, z důvodu úspor jednotlivé státy unie přechazí při prodlužování platnosti espézetky na pouhou "samolepku", která je vlepena v rohu. Dále většina amerických států přechází na systém:"Jednomu majiteli - jediná značka."  V praxi to tedy znamená, že prodejce vozidla při prodeji svou značku odmontuje a kupující je povinen, si buď pořídit od státu značku novou, kde má trvalé bydliště nebo přimontovat na vozidlo značku tohoto státu, kterou vlastní od předchozího vozidla a nechat si ji přeregistrovat na svoje jméno. Odevzdání - vrácení staré značky po prodeji řeší legislativně jednotlivé státy různě.

Značky samotné jsou většinou velmi pěkně graficky zdobené. Vše hraje v duchu jednotlivých států unie. Některé hrají na strunu vrozené americké patriotiky a historie, jiné sázejí na aktuální dění. Jiné oslavují sportovní klub, universitu, podnikatelskou aktvitu majitele, nebo jen podtrhují osobnost řidiče. Významnou položkou v rozpočtu každého státu, je právě prodej těchto speciálních espézetek. Speciální jsou nejen příplatkem za jejich nákup, ale především tou svobodou volby, kterou prezentují. Hýři barvami a hesly. Z jejich prodeje se například financují i projekty ochrany přírody.
https://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRwmOyg1_YsYocssW3v5ffqotMBGo9jrP02ecZ0StaWjGdcRTFYWw
Několik příkladů

 

Arizona,

Grand Canyon State

(stát Velkého kaňonu)

https://www.15q.net/us1/az09a.jpg

 

Texas,

The Lone Star State

(stát osamělé hvězdy)

https://www.15q.net/us5/tx93.jpg

 

New Mexico,

State of Enchantment

(stát okouzlení)

https://www.15q.net/us4/nm91.jpg

Montana,

Big Sky State

(stát vysokého nebe)

-dříve-

https://www.15q.net/us3/mt74.jpg

Montana,

Big Sky State

(státní poklad)

-kritizované retro nyní-

https://www.15q.net/us3/mt11.jpg

Pennsylvania,

Keystone State

(stát základního kamene)

stát založení USA

https://www.15q.net/us4/pa92.jpg

New Jersey

Garden State

(stát zahrad)

https://www.15q.net/us3/nj00.jpg

Alaska,

The Last Frontier

(poslední hranice)

https://www.15q.net/us1/ak82.jpg

 

Alaska,

North to the future

(Na sever k budoucnosti)

 

https://www.15q.net/us1/ak73.jpg

Dále existují speciální espézetky pro veterány, hasiče, příslušníky indiánských kmenů nebo i pro křeťanské aktivisty, kteří bez slova "Jesus" na své cedulce nevyjedou z garáže.

Je mnoho míst, osobností a historických dějů, která americké poznávací značky oslavují a připomínají. Od "prvního letu" (First in Flight) který najdeme na značce Severní Karolíny po "Pověstné brambory" (Famous Potatoes) státu Idaho.

https://www.15q.net/us4/nc83.jpg https://www.15q.net/us2/id94.jpg

Kentucky na svých espézetkách vzpomíná jméno "Boone", které se dá rozklíčovat na Daniel Boone 1734-1820 (hraničář, cestovatel, průkopník) - první osadník jenž postavil cestu pro povozy přes Appalačské hory do Kentucky a tím umožnil její kolonizaci. Kentucky dává najevo i to, že je kolébkou bluegrassu.

https://www.notablebiographies.com/images/uewb_02_img0098.jpg https://www.15q.net/us2/ky98.jpghttps://www.15q.net/us2/ky89.jpg
Vesele může působit hlavní město Washington D.C. V jednom období hrdě hlásalo: "Taxation without Representation" tedy "Platíme daně, aniž bychom měli zástupce v Kongresu spojených států."
https://www.spankthenunu.com/wp-content/uploads/2008/08/20080802-dsc_5169.jpg

Kombinací barev, nápisů, hesel, sloganů a symbolů je bezpočet. Mnoho variant a každoroční čerstvé kousky jsou pastvou pro nadšence a sběratele z celého světa. Mnoho internetových stránek nadšenců z celého světa je věnováno espézetkám a mezi ty nejvíce oblíbené jsou právě ty americké. Ve světě existuje mnoho klubů a sběratelských asociací. Sdružují nadšence a sběratele. Tito mapují a katalogizují. Sbírají a vyměňují si informace, ale především hlavně ty krásné cedulky. Informace z historie, rarity a novinky shrnuje mnoho speciálně vydávaných časopisů a k tématu je v prodeji nespočet knih.

....a co ty poutníku - neříkej, když jsi dočetl až sem, že nemáš ani jednu v garáži :)